Podujatie


King Skate

King Skate

Rockové hviezdy na doskách! Prilepiť sa k betónu. Presvišťať priestorom. Mať to všetko v pohybe. Skateboard! V šedi ČSSR 70. a 80. rokov to bolo niečo ako z inej planéty. Láska na prvý pohľad. Nekonečný žúr. Adrenalín. Vychutnajte si v trnavskej premiére mimoriadny dokument o kultových postavách českého a svetového skateboardingu v príbehoch zlomených kostí, nezlomných priateľstiev a divokej jazdy…  Viac

Rockové hviezdy na doskách! Prilepiť sa k betónu. Presvišťať priestorom. Mať to všetko v pohybe. Skateboard! V šedi ČSSR 70. a 80. rokov to bolo niečo ako z inej planéty. Láska na prvý pohľad. Nekonečný žúr. Adrenalín. Vychutnajte si v trnavskej premiére mimoriadny dokument o kultových postavách českého a svetového skateboardingu v príbehoch zlomených kostí, nezlomných priateľstiev a divokej jazdy za slobodou uprostred komunizmu. Film nominovaný na Českého leva nie je v klasickej distribúcii, preto nezmeškajte túto jedinečnú príležitosť pozrieť si ho na veľkom plátne. Večer ho uvedie samotný režisér Šimon Šafránek a po filme bude nasledovať diskusia. 

O filme
Partiu nadšencov, do ktorej patrili napríklad Petr Forman, Ivan „Zobák“ Pelikán či budúci majster sveta Luděk Váša, predstavuje dokument pomocou unikátnych archívnych záberov. Nesústredí sa pritom len na skateboarding ako taký, ale predovšetkým na zachytenie dobovej atmosféry, emócií a mimoriadnych ľudských príbehov. “Mali sme asi 25 hodín archívov od samotných skejťákov. Ide o úžasné zábery natočené predovšetkým na 8mm film. Navyše, od tej doby ich nikto nevidel,” hovorí režisér Šimon Šafránek, ktorý bol očarený aj kameramanskou schopnosťou samotných jazdcov. Dokument King Skate mal svetovú premiéru na prestížnom festivale Karlove Vary.

Réžia
Filmár, spisovateľ a novinár Šimon Šafránek sa venoval najmä videoklipom pre české (Tata Bojs, Sunshine, The Prostitutes, Moimir Papalescu And The Nihilists) aj zahraničné (Pelussje, Hangmás, The Fullbliss) projekty. Pre Českú televíziu natočil hudobnú sériu Kombo či rôzne koncertné záznamy. Venuje sa aj hudobným dokumentom. V roku 2004 dokončil film o fanúšikoch Nicka Cavea The Myth, pred tromi rokmi natočil dokument o revivalových kapelách s názvom Země revivalů. Minulý rok premiéroval svoj celovečerný dokumentárny debut King Skate. Okrem toho sa venuje aj písaniu, na konte má dve knihy: román Fleischerei 36 a novelu 23.

Podujatie na Facebooku

Odoberajte náš newsletter

Budeme Vás informovať o tých najdôležitejších podujatiach