Podujatie


Mio, môj Mio

Mio, môj Mio

Mio, môj Mio je u nás málo známe dielo Astrid Lindgrenovej. Je to rytiersky príbeh o odvahe a láske, ktorá pretvára a formuje a z obyčajných ľudí, robí hrdinov.
Podujatie sa koná v Dome detí na Škultétyho 5 v Bratislave.

Strach je potrebný. Robí nás ostražitejšími. Ale nesmie nám zabrániť urobiť krok vpred... (P. Pavlac, Mio, môj Mio)

Bo Wilhelm Olsson vie, aké je to byť sám. Žije s pestúnmi, ktorí ho nemajú dva krát v láske. Otca, ani matku, nepozná. No jedného dňa sa všetko zmení. Bo zahryzne do zlatého jablka a ocitne sa v krajine lietajúcich ostrovov, zelených lúk a spievajúcich topoľov – v Zemi v Ďalekej diaľke, krajine svojho pravého otca – kráľa. Z opusteného chlapca je zrazu milovaný princ Mio. No prekrásna Zem skrýva strašné tajomstvo. Mio je vyvolený. Len chlapec z kráľovskej krvi môže poraziť zlého rytiera Kata, ktorý sužuje Zem v Ďalekej diaľke, i jej obyvateľov: unáša deti, mení ich na vtákov a dobrým ľuďom vytrháva srdcia a miesto nich im vkladá srdcia kamenné. Mio sa so svojou najlepšou kamarátkou, zbrojnoškou Jum Jum, vydáva na nebezpečnú cestu, aby oslobodil svoju krajinu od zlovestného netvora. No strach je silný,  je to ten najsilnejší nepriateľ. A Mio predsa nie je žiaden hrdina. Stane sa ním, až keď prekoná strach v sebe, i pred sebou... S pomocou dobrých priateľov, s pomocou stromov, mora i zeme, s pomocou všetkých, ktorí veria v jeho čisté, úprimné srdce.

Mio, môj Mio je u nás málo známe dielo Astrid Lindgrenovej. Hoci v jej rodnom Švédsku ide o kultovú knihu, u nás je v povedomí Lindgrenová skôr ako autorka Pipi dlhej pančuchy, Detí z Bullerbynu, či Emila z Lonebergy. Mio, môj Mio je z celkom iného súdka ako spomínané knihy. Je to rytiersky príbeh o odvahe a láske, ktorá pretvára a formuje a z obyčajných ľudí, robí hrdinov.  Režisérka inscenácie – Júlia Rázusová, dodala vážnej téme humor a ľahkosť, no zároveň podčiarkla dôležité myšlienky, ktoré Lindgrenovej kniha ponúka: výchova, ktorá nie je založená na zákazoch a nariadeniach, ale na úprimnom záujme, láske a rešpekte. Mio nenachádza vnútornú silu vďaka nejakému čarovnému nápoju, či kúzelnej paličke, ale práve vďaka podpore rodiny a priateľov. Práve ich vzájomná láska je hnacím motorom a prebúdza v ustráchanom chlapcovi pravého hrdinu, ktorý vie, že „strach je potrebný, ale nesmie nám zabrániť urobiť krok vpred“.

Pre deti od 6 rokov

Astrid Lindgrenová / Peter Pavlac: Mio môj Mio
Réžia: Júlia Rázusová
Hrajú: Lukáš Tandara, Adela Mojžišová, Michal Adam, Ján Morávek, Simon Fico, Klára Jediná a.h., Margaréta Nosáľová, Andrej Kováč

Naše tipy


LÁÁÁSKA

Banská Bystrica / Žilina

...je skutočne to, kvôli čomu sa oplatí ostať nažive...
Bláznivá komédia Muraya…

Ktoré sú tri neodpustiteľné kliatby? Akého čarodejníka mal Harry na kartičke vo svojej…

Odoberajte náš newsletter

Budeme Vás informovať o tých najdôležitejších podujatiach