Podujatie


Nové Divadlo - Anna Franková

Nové Divadlo - Anna Franková

Inscenácia Anna Franková získala cenu Dosky 2017 - Lucia Korená za najlepší ženský herecký výkon a 2 nominácie - Šimon Spišák za réžiu a Anna Franková za najlepšiu inscenáciu.

 
Anna: Pre ľudí, ako som ja, je veľmi zvláštny pocit písať si denník. Nielen preto, že som si ho ešte nikdy nepísala, ale tiež si myslím, že sa neskôr nikto, ani ja, ani nikto iný, nebude zaujímať o výlevy trinásťročnej školáčky. Ale na tom nezáleží, chce sa mi písať a hlavne chcem byť úplne otvorená a úprimná. Papier je trpezlivejší ako ľudia. A pretože nechcem dať tento „kartónový“ zošit nikomu čítať, iba ak by som niekedy v živote našla priateľa alebo priateľku, nemusí to nikoho trápiť. A teraz som došla k tomu, prečo som si začala písať denník: nemám žiadnu priateľku.
Svetoznámy príbeh o dospievaní a holokauste, ktorý napísalo a zaznamenalo trinásťročné dievča – Anna Franková.
Anna Franková si svoj denník začala písať v deň svojich trinástich narodenín a písala ho celé dva roky, ktoré strávila v úkryte spolu s ďalšími siedmymi spolubývajúcimi. Denník Anny Frankovej veľmi presne a jednoducho odhaľuje pocity, strasti, slasti i bolesti dospievania a bez pátosu vykresľuje tragédiu vojny, tragédiu človeka zbaveného primárnej dôstojnosti a človeka v úplnej spoločenskej izolácii. Prirodzená intímna výpoveď trinásťročného dievčaťa by sa mala stať účinnou zbraňou proti narastajúcej xenofóbii, nenávisti, neznášanlivosti a rasizmu. Inscenácia bude pracovať so subjektívnou iluzívnou realitou spovede a antiiluzívnou javiskovou skladbou situácií, ktorých je Anna priamou aktérkou.
 
Dramatizácia: Šimon Spišák a Veronika Gabčíková
Dramaturgia: Veronika Gabčíková
Scéna, kostýmy a bábky: Karel Czech
Réžia: Šimon Spišák
Hrajú: Lucia Korená a Ivan Martinka
 
Vznik inscenácie Anna Franková z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, predstavenie je realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie

Naše tipy


Na koho to slovo padne

Banská Bystrica, Prešov, Košice, Šamorín, Turčianske Teplice

Jedna z najúspešnejších slovenských divadelných hier postavená na pätici oduševnených výkonov prichádza! Lukáš…

Divadlo SkRAT: Mono – Stereo – Surround

A4 - priestor súčasnej kultúry, Bratislava

Keď hudba vychádza z jedného reproduktora, znie v nej všetko, ale tlmene, potlačene,…

Odoberajte náš newsletter

Budeme Vás informovať o tých najdôležitejších podujatiach