Podujatie


Poľské tanečné divadlo: ŻNIWA / Žatva

Poľské tanečné divadlo: ŻNIWA / Žatva

Poľské divadlo tanca bolo založené v roku 1973 ako profesionálny autonómny umelecký kolektív, ktorý odvtedy rozvíjal svoj výraz v rôznych žánroch - od baletných spektáklov až k súčasnému tanečnému divadlu charakteristickým prepájaním žánrov, prelínaním a stieraním technických aj štylistických hraníc. Poľské divadlo tanca sa oslobodilo od tradičných výrazových prostriedkov a metód a dalo prednosť interdisciplinarite, využívaniu neobjavených divadelných priesotrov a…  Viac

Dramaturgia a réžia: Igor Gorzkowski 
/ Hudobná a vokálna kompozícia: Eugeniusz Rudnik & Adam Strug / 
Piesne: Adam Strug / 
Choreografia: Iwona Pasińska a umelci Poľského tanečného divadla / 
Kostýmy: Adriana Cygankiewicz
 / Svetlá: Przemysław Gapczyński, Mariusz Porada 
/ Zvukový projekt: Michał Garstecki (Free Flay Music) / 
Asistentka: Katarzyna Rzetelska 
/ Umelci: Urszula Bernat-Jałocha, Fabian Fejdasz, Julia Hałka, Paulina Jaksimová, Zbigniew Kocięba, Jerzy Kaźmierczak, Katarzyna Kulmińska, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Michał Przybyła, Katarzyna Rzetelska, Emily Wong a hosť Maciej Cymorek
 
Predstavenie sa venuje skúmaniu obradov a rituálov spájaných so žatvou a cyklami poľnohospodárskej práce, prírody a ľudského života - sleduje ich etnografické ale aj antropologické a filozofické vrstvy a rozmery a je inšpirované napríklad prácou Oskara Kolberga alebo Poľským rokom Žofie Kossakovej. Základná dejová línia predstavenia je postavená na návrate Odyssea podľa Homérového eposu a tiež Návratom Odysea od Stanisława Wyspiańskeho. Umelci Poľského divadla tanca a ich hosťujúci herec budú skúmať rozličné varianty deja - v pohybe a reči. Intenzívne fyzické a psychologické aktivity protagonistov sú komponované pre asketicky pôsobiacu scénu predstavenia a vokály prednesie Adam Strung. Žatva bola premierovaná v rámci “2017 The Year of Sorceres” v Poľskom divadle tanca - čo je rok, počas ktorého sa PDT sústredilo na tradície, rituály, presvedčenia, mýty, poverčivosť a čarodejníctvo - motívy ľudovej kultúry sa prelínajú s majstrovskými dielami poľskej literatúry. Cieľom je poukázať na rôzne odtiene poľskej kultúry a predstavivosti. 
 
Scény Žatvy: Prológ (pieseň: Tam na polu - Adam Strug) / 1. Siatie (Eugeniusz Rudnik) / 2. Suitors (Eugeniusz Rudnik) / 3. Mother and son (Eugeniusz Rudnik) / 4. Father and son (Song: Bzicam konia, bzicam – Adam Strug) / 5. Return (Eugeniusz Rudnik)  / 6. Husband and wife (Song: Zarżyj że koniu – Adam Strug) / 7. Harvest (Eugeniusz Rudnik) 8. Harvest festival (Stanisław Wyspiański) / Epilog (Song: Zachodźże słoneczko – Adam Strug)
 
 
Financované z prostriedkov Ministerstva kultúry a národného dedičstva v rámci programu INDEPENDENT 2017-2021 ako súčasť programu dotácií pre projekt “Kultúrne Mosty” inštitútu Adama Mickiewicza. 
 
 
 

Naše tipy


Lonnie Holley was born on February 10, 1950 in Birmingham, Alabama. From the…

Charizmatický moderátor Mário Šmýkal pootvára šuplíky od kariéry i súkromia známej partnerskej dvojice…

Koľko výrazných ženských osobností z našej slovenskej histórie poznáte?

Odoberajte náš newsletter

Budeme Vás informovať o tých najdôležitejších podujatiach